1896-ban fejlesztette ki Leo Theremin alias Lew Sergejewitsch Termen, aki fizikus doktor volt. A thereminen úgy kell játszani, hogy kezünket két fém antenna közelében mozgatjuk: az egyik a hangmagasságot, a másik a hangerőt szabályozza. Az antennák két oszcillátor frekvenciáját változtatják. A hang egy rögzített s egy változtatható hangmagasság-oszcillátor közötti különbség felerősítése révén jön létre.
"Theremin professzor őrült tudós volt, a szó legnemesebb értelmében. Szentpétervárott folytatta kutatásait, s miután felfedezte a lég-hárfát a levegőben tett kézmozdulatokat hangmagasságban és hangerőben követő hangszert, melyen Ravel-tól Rachmaninov-ig széles klasszikus repertoárt adott elő megdöbbentő precizitással és érzékenységgel. Theremin csodájával a siker középpontjába s egyben marionett-helyzetbe került. Lenin is elragadtatva játszott a forradalom hangszerén, s a zenészt hamarosan a titkosszolgálatokkal való együttműködésre kényszerítették, ő viszont mindeközben koncertjeivel sikert sikerre halmozott európai turnéin. New Yorkba Clara Reisenberg (később Clara Rockmore), a sérült kezű hegedűművésznő meghívására utazott ki, aki a hangszer virtuózává vált, s akivel mély személyes kapcsolata alakult a professzornak. Clara segítette Theremint abban, hogy utat törhessen magának a helyi elit köreibe, ahol művészi és kutatói tevékenysége mellett információkat gyűjthetett Einsteinről, Eisenhoverról, Stokowskyról és másokról. Később megismerkedett a New York-i Negro Balett sztárjával, Lavinia Williams-szel, a Haiti szigetéről származó, fekete táncosnővel, akivel 1937-ben összeházasodtak. A színes bőrű táncosnővel kötött házassága miatt a tudóst kiközösítette az addig őt istenítő amerikai elit.
A KGB kémjeként dolgozó professzor házasságát nem nézte jó szemmel a szovjet titkosszolgálat sem. Miután többszöri felszólítás ellenére sem volt hajlandó elválni feleségétől és visszatérni Moszkvába, a KGB emberei New York-i lakása előtt, a nyílt utcán elrabolták a tudóst és visszavitték a Szovjetunióba, ahol szovjetellenes tevékenység vádjával bíróság elé állították és elítélték. Professzor Theremin 13 évet töltött a kolimai munkatáborban, de Theremin itt is feltalálta magát, s tizenkét év raboskodás és börtöni kutatómunka után egy betonfalakon is áthalló lehallgató készüléket feltalálván Sztálin kedvencévé vált, kiengedték, s Theremin újrakezdhette életét. A tudós 1990-ben, 53 évvel elrablása után, 94 éves korában jutott el újra New Yorkba. Lavinia akkor már nem élt. Professzor Theremin nagysikerű koncertet adott az általa feltalált különleges hangszeren, a Radio City Music Hall-ban. A koncert másnapján, New York utcáin sétálva, szívrohamban meghalt.
Amikor évek múltán az orosz titkosszolgálat gyanakodni kezdett Theremin elkötelezetssége felől hazaszólították, ám ő a hazautazást megtagadta. Nem sokkal később a titkosszolgálat emberei New York-ban elfogták, s ő hamarosan a Gulágon kötött ki. Idővel újra New Yorkba."
Forrás: zep.hu
Kommentek